دیوار کناف تشکیل شده از مقاطع فلزی و پنل های گچی و یا پانل های سیمانی ، یک اصل اساسی که در اجرای دیوار کناف باید به آن توجه داشت ، عایق های صوت و دما هستند . این عایق ها تاثیر چشمگیری در بهبود عملکرد آکوستیکی دیوار کناف دارند . موارد موثر دیگری نیز دخیل اند که در ادامه معرفی دیوار کناف به آنها اشار خواهیم کرد مثل اتصالات و متریال درزگیری ..
دیوار کناف ( درای وال ) را این پنج اصل تشکیل می دهند :

  1.  زیر سازی فلزی ( استاد ورانر )
  2.  صفحات روکش دار ( گچی ، سیمانی )
  3. اتصالات ( مهارها و پیچ ها ی مخصوص )
  4. متریال درزگیری ( پودر و نوار مش )
  5. عایق های صوت و دما

برای شناخت دیوار کناف به بررسی تاثیر این پنج جز در دیوار کناف می پردازیم :

  1. تاثیر پروفیل های فلزی در دیوار کناف : سازه های دیوار کناف از ورق های گالوانیزه با ضخامت ۰٫۶ میلیمتر ساخته می شوند . ورق های گالوانیزه با استفاده از تکنولوژی نوردکاری سرد توسط دستگاه رول فرمینگ شکل می گیرند . در ساختار دیوار کناف ( درایوال ) عموما از دو نوع مقطع استفاده میشود ، مقطع سی و یو لاتین .
  2. سطح مقطع رانر ها بصورت یو لاتین
  3. سطح مقطع استاد ها بصورت سی لاتین

 

سازه ی رانر
رانر یک سازه در راستای افقی دیوار کناف است . از این سازه برای مهار دیوار کناف به کف اصلی و سقف فضا استفاده می شود و به عنوان نگه دارند سازه استاد عمل می نماید . ازسازه ی رانر در بخش افقی بازشوهای موجود در دیوار کناف ( پنجره ها دریچه ها و … ) نیز استفاده می توان نمود . این سازه در ابعاد ثابت ۵۰ و ۷۰ و ۱۰۰ میلیمتری تولید می گردند .

سازه ی استاد
استاد یک سازه در راستای عمودی دیوار کناف است . این سازه بصورت عمود و در فاصله های استاندارد از هم ۳۰ یا ۴۰ یا ۶۰ سانتی متر نصب می شوند . با استفاده از پیچ های مخصوص نصب صفحات روکش دار ، این صفحات بر روی استادها نصب می نمایند . این سازه نیز در ابعاد ثابت ۵۰ و ۷۰ و ۱۰۰ میلی متری تولید می گردند .

معمولا در دیوار کناف نصب رانر و استادها را به عنوان زیر سازی دیوار کناف می شناسند . با اجرای اصولی زیرسازی در دیوار کناف ( درای وال ) هیچ مشکلی در اجرای پانل ها بوجود نخواهد آمد . پس اجرای زیر سازی در اجرای دیوار کناف اهمیت بسیار بالای دارد تا در انتها یک دیوار یک دست و بدون تغییر شکل در طول زمان داشته باشیم ..

در کنار استاد و رانر ، اجزاء فلزی دیگری نیز در دیوار کناف کاربرد دارند و مورد استفاده قرار می گیرند . از این اجزا به عنوان کمکی در زیر سازی دیوار کناف استفاده می نمایند . با کمک از این اعضا می توان در برخی از موارد دیوار کناف را بهبود داد ، در ادامه معرفی دیوار کناف اشاره ای به آنها می کنیم :

سازه پشتیبان
برای نصب لوله های تاسیسات ( آب گرم و سرد ، فاضلاب ) و رادیاتور ها ، کابینت ها و انواع تابلوها و … از آن می توان کمک گرفت . این سازه بار یا وزن این متعلقات را بین استادهای تقسیم یا متعادل می کند ..

اتصال سازه ی پشتیبان
برای نصب قوطی های برق در دیوار کناف می توان سازه ی پشتیبان ساخت با استفاده از این قطعه و سازه ی اف ۴۷

سازه ی محافظ گوش ( کرنربید )
این سازه را در کنج های خارجی دیوار کناف می توان استفاده کرد . وظیفه ی اصلی این سازه جلوگیری از آسیب ناشی در وارد شدن ضربه به کنج های بیرونی دیوار کناف می باشد . این سازه نقش بسزایی در ایجاد نمودن لبه های گونیا ( ۹۰ درجه ) و یکنواخت دارا می باشد .

سازه ی لبه
به منظور داشتن لبه های صاف و یکنواخت در انتهای آزاد صفحات گچی بکار برده می شوند . همچنین این سازه از لبه های آزاد در برابر ضربه ها محافظت می نماید ..

سازه ی درز انقطاع
در فضا هایی که نیاز به اجرای دیوار کناف پیوسته و یا با طول زیاد هست نیاز به ایجاد درز انقطاع است . از این سازه جهت پوشاندن درز انقطاع ایجاد شده بهره می گیرند .

تاثیر صفحات روکش دار بر دیوار کناف ( درای وال )
صفحات روکش دار برای پوشش در دیوار کناف استفاده می شوند . دسته بندی صفحات روکش دار براساس متریال آنها و کاربردشان است . بصورت کلی صفحات روکش دار را به دو دسته ی گچی و سیمانی می توان دسته بندی کرد . در ادمه معرفی دیوار کناف به معرفی آنها خواهیم پرداخت ..

درای وال.برج میلاد تهران.دفتر آسیاتک

درای وال . برج میلاد تهران.دفتر آسیاتک

درای وال.برج میلاد تهران.دفتر آسیاتک2

درای وال.برج میلاد تهران.دفتر آسیاتک۲