به نام خدا

تمام ساختمان های تجاری قدیمی اصناف تهران در مرکز شهر بعد از اتفاق تلخ ساختمان پلاسکو از جانب شهرداری و ارگان های مربوطه هشدار های جدی تری دریافت کرده و با جدیت بیشتری از سوی مسئولین مربوطه جهت مقاوم سازی در برابر حریق و زلزله پیگیری می شوند چرا که این ساختمان های قدیمی معمولا پر تردد و همچنین تعداد ساکنین زیادی را در خود جای داده اند . یکی از این ساختمان ها ، ساختمان معروف بازار کویتی های اسلامبول است که جنب ساختمان پلاسکو قرار دارد و به لحاظ موقعیت و قدمت ساخت هم ردیف ساختمان پلاسکو می باشد . با همت هیئت مدیره محترم پاساژ و پیگیری مسئولین محترم شهری کار مقاوم سازی این ساختمان مهم صنفی در چند بخش زیر انجام شده است :

۱- ترمیم و اصلاح سقف شیروانی اصلی ساختمان

۲- اصلاح و تغییر و تقویت کابل ها و سیستم برق فرسوده ساختمان ( که در اکثر مواقع عامل اصلی ایجاد حریق می شوند )

۳- اجرای سقف کاذب ضد حریق در سالن اصلی

۴- اجرای رنگ و نوسازی نما

۵- اجرای روشنایی جدید برای فضای ساختمان .

اجرای موارد فوق توسط شرکت محترم و با سابقه ی مقدم سکنا انجام شده که بخش اجرای سقف کاذب ضد حریق توسط شرکت مذکور به شرکت آداک سازان نواندیش محول گردید . در ابتدای امر اجرای زیر سازی پروژه با مشکلاتی رو به رو بود ، شامل :

۱- زیاد بودن فواصل سازه های اصلی نگه دارنده سقف شیروانی از هم ، این فاصله های زیاد مانع اجرای اصولی زیر سازی سقف کاذب می شود چرا که باید در فواصل معینی سقف کاذب ، آویز و سازه ی باربر و همچنین سازه فرعی یا پانل خور نصب شده باشد . طی جلسات و بررسی های چندین ساعته کارشناسان آداک سازان نواندیش و شرکت مقدم سکنا پروفیل های سبک و البته مقاوم بین خرپا ها با فواصل کارشناسی شده شروع به نصب شد تا هم بحث سبک بودن سازه اصلی رعایت شود هم بحث کم هزینه بودن پروفیل اضافه شده و هم بحث اصولی بودن فواصل برای آویز گیری در زیر سازی های سقف کاذب ضد حریق . مورد دیگری که در اجرای زیر سازی سقف کاذب مجتمع تجاری کویتی های اسلامبول مانع اجرای زیر سازی سقف کاذب می شد خالی بودن دور تا دور فضای سقف اصلی بود که محل نصب پنجره ها محسوب میشد . برای حل این مانع هم بهترین راه نصب یک پروفیل فلزی در کد ارتفاعی سقف کاذب به صورت کاملا تراز و یک سطح بود . این سازه فلزی برای نصب سازه تراز یا نبشی سقف کاذب بسیار ضروری بشمار می امد که با نظارت کارشناسان آداک سازان نو اندیش با دقت مورد نیاز اجرا شد . اتصال آویز ها در این پروژه به وسیله پبچ های سرمته به سازه اصلی و سازه های کمکی نصب شده انجام شد تا زیر سازی سقف کاذب از استحکام کافی برخوردار باشد . سقف کاذب ضد حریق بازار کویتی ها پس از اتمام زیر سازی سقف کاذب به مرحله اجرای سینی ها و کابل کشی های سیستم برق مجتمع رسید که پس از توقف دو هفته ای ، اجرای سینی ها و کابل کشی ها به اتمام رسید تا نوبت به اجرای پانل های سقف کاذب برسد . متراژی حدود ۱۵۰۰ متر مربع سقف کاذب به صورت فلت با پانل های ضد حریق کناف ایران پوشیده شد تا بحث مقاوم سازی در برابر حریق این ساختمان تجاری قدیمی مورد تایید آتش نشانی تهران قرار گرفت . اجرای این پروژه حساس برگی به دفتر رزومه شرکت آداک سازان نو اندیش اضافه نمود ، امید است بتوانیم در خدمت گزاری به صنعت ساخت و ساز ایران عزیز گامی برداشته باشیم .

و من الله توفیق

نمایی از زیر سازی اجرا شده در بازار کویتی های استانبول

نمایی از زیر سازی اجرا شده در بازار کویتی های استانبول

 

نمایی از زیر سازی اجرا شده در بازار کویتی های استانبول 2

نمایی از زیر سازی اجرا شده در بازار کویتی های استانبول ۲

 

نمایی از نصب پنل سقف کاذب

نمایی از نصب پنل سقف کاذب

 

نمای تکمیل شده سقف کاذب بازار کویتی ها

نمای تکمیل شده سقف کاذب بازار کویتی ها

 

نمای تکمیل شده سقف کاذب بازار کویتی ها 2

نمای تکمیل شده سقف کاذب بازار کویتی ها ۲

 

نمای تکمیل شده سقف کاذب بازار کویتی ها 3

نمای تکمیل شده سقف کاذب بازار کویتی ها ۳

 

اجرا سقف کاذب بازار کویتی های تهران

اجرا سقف کاذب بازار کویتی های تهران